Często się zastanawiamy, czy nasze dziecko prawidłowo jeździ rowerem. Ukończone dziesięć lat zobowiązuje nasze pociechy do przestrzegania przepisów. Nieważne czy to pobliska droga, czy ruchliwa ulica, dzieci jeżdżące na rowerach muszą posiadać przy sobie odpowiedni dokument, który uprawnia do korzystania z roweru, tzw. kartę rowerową.

Najczęściej spotykanym miejscem, gdzie dba się o dobro dziecka na drodze są oczywiście rodzice i szkoła. To w tej ogromnej instytucji nasi podopieczni mają szansę uzyskać odpowiedni dokument po uprzedniej zgodzie rodzica lub pełnoprawnego opiekuna. Przepisy w Polsce jasno określają, karta rowerowa jest wymagana pomiędzy dziesiątym a osiemnastym rokiem życia. Oczywiście, jak zawsze są wyjątki od reguły. Warto chronić swoje dzieci oraz własną kieszeń. Nieletnie osoby niestety mogą otrzymać mandat za brak dokumentu. Warto pamiętać o zabieraniu dokumentu z sobą, często wspominane jest, że grzywna jest surowa.

Karta rowerowa w szkole wydawana jest przez jej dyrektora. Warto zachęcić dziecko do uzyskania uprawnień, zaledwie kilkanaście pytań oraz bardzo prosta część praktyczna pozwoli poczuć się nam chociaż trochę bezpieczniej. Nieszczęścia zdarzają się, ale nic nam nie zagwarantuje, że nie wydarzy się nic pond drzwiami naszego domu. Nie należy wszystkiego zabraniać, lecz próbować zaufać naszemu dziecku, to ono ma się powoli uczyć samodzielności, która w życiu mu będzie bardzo potrzebna. Szkoła podstawowa to za razem piękny, a także jednocześnie trudny czas dla naszego dziecka.