Projekt domu to rysunki, obliczenia i wiele niewiadomych, które mogą wprawić w osłupienie niejednego laika, który trzyma swój dom na papierze w rękach. Każdy chciałby wiedzieć czy to co na rysunku będzie tym co ma się w głowie. Przy ścisłej współpracy z architektem ta pewność znacznie wzrasta zwłaszcza jeśli swoje marzenie powierzyło się profesjonaliście z biura projektów.

Idealny projekt dla laika to dom komfortowy a więc funkcjonalny. Ta składowa zależy od indywidualnych potrzeb na które mają wpływ takie rzeczy jak ilość mieszkańców, ich wiek i styl życia. Nie bez znaczenia jest również stan zdrowia, a więc przewidywanie na przyszłość i znoszenie w miarę możliwości barier architektonicznych. W tym miejscu dochodzimy do rozwiązań architektonicznych, a więc zarówno estetyki i wyglądu domu jak i rozmieszczenia w nim pomieszczeń według zamysłu organizacji przestrzeni. To wszystko jednak powinno dopełniać się najlepszą i najodpowiedniejszą wielkością domu. Chociaż przeciętnie budujący Polak wybiera dom raczej mały niż duży, to jednak warto określić realną potrzebną powierzchnię na której życie będzie wygodne i przyjemne. W końcu dom to również prywatność i intymność.

Biura projektowe mając na uwadze te trzy ważne filary, na których zazwyczaj są budowane marzenia o własnym domu starają się właśnie na nich oprzeć swoje rozwiązania. Ogromne znaczenie ma wsłuchanie się w potrzeby klientów i dopasowanie rozwiązań do tych oczekiwań.