Własny dom jest marzeniem większości, wielu zaczyna spełniać je chcąc po pierwsze czym prędzej przekroczyć próg własnego domu a po drugie nie zrujnować się tą inwestycją na resztę życia. Co prawda nie warto i nie powinno się pod żadnym pozorem oszczędzać dosłownie na wszystkim i wybierać najtańsze i niejednokrotnie dużo gorsze rozwiązania, ale budowa nie musi wcale oznaczać wszystkiego co najdroższe.

Wybierając biuro projektów warto przyjrzeć się co otrzymuje się w cenie tzw. projektu. Im więcej tym znaczy taniej. Kupując gotowy projekt wybierzmy taki na którym nie będzie konieczne wprowadzenie zmian, bądź będą one niewielkie. Należy określić optymalną wielkość domu. Faktyczne określenie jego wielkości powinno być długofalowe i brać pod uwagę wybieg na kilkadziesiąt lat wprzód. Poza tym im większy dom tym większe koszty utrzymania i remontów. Lepiej wybrać taki projekt, który daje możliwość prostej rozbudowy. Bryła budynku to wynagrodzenie geodety, który swoją gażę liczy od ilości narożników budynku. Oprócz tego prosta bryła jest tańsza w samym wykonaniu i mniej narażona na drogie błędy wykonawcze. Podobnie zresztą jest z dachem, który im więcej posiada załamań tym jest droższy.

Szukając oszczędności należy zacząć to robić już na etapie planowania i projektowania. Wybierając biuro projektowe zdecydujmy się na to, które ma większy zakres usług w cenie podstawowej a także oferuje pomoc swoim klientom w trakcie budowy.