Do popularności systemów wymiany linków i innych sposobów na pozycjonowanie i optymalizację stron internetowych przyczynił się fakt, że coraz więcej osób prowadzi swoje strony internetowe i chce w sposób skuteczny docierać do szerszego grona odbiorców.
Stałe systemy wymiany linków, takie jak na przykład Statlink pomagają umocnić pozycję naszej witryny w rezultatach wyszukiwarek. punkty statlink pozwalają nam w sposób skuteczny wypozycjonować naszą stronę internetową. Użytkownik, który promuje dane linki płaci punktami użytkownikom stron, na których owe linki będą emitowane.

 

Strony rejestrowane w statlinku mogą też same generować punkty, które następnie możemy przeznaczyć na zakup linków z innych serwisów. punkty statlink można także wynająć. Punkty potrzebne są do utrzymania linków. Dzięki tym punkto można we własnym zakresie zwiększać pozycję swojej strony, poprzez na przykład zwiększanie ilości linków. Pierwsze punkty otrzymamy już po rejestracji w serwisie i udostępnieniu na swojej stronie powierzchni do wstawiania linków.
System ten poprzez weryfikację selekcję stanowczo odrzuca spam, czyli na przykład strony pełne generowanych automatycznie treści.