Projekt budowlany to zbiór dokumentów i projektów przedstawiający plan inwestycji budowlanej sporządzony zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu, którego przedłożenie jest niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę domu. Projekt budowlany składa się z dwóch elementów: projektu właściwego budynku oraz projektu zagospodarowania działki.

 

Jeśli interesują nas projekty budowlane Poznań jest miastem, w którym znajdziemy wiele firm wykonujących takie projekty. Warto wiedzieć, że firmy, której chcemy zlecić wykonanie projektu budowlanego szukamy dopiero wtedy, kiedy jesteśmy już w posiadaniu działki pod budowę domu, ponieważ projekt musi być do tej konkretnej działki dopasowany.
Inwestor może zdecydować się na projekt gotowy, lub indywidualny.

 

Projekt gotowy, do wyboru z katalogu firmy architektonicznej może spełnić wszystkie nasze oczekiwania, zwłaszcza jeśli są jasno sprecyzowane. Projekt gotowy można poddać pewnym modyfikacjom, żeby dopasować go do preferencji inwestora i nawet z naniesieniem tych modyfikacji jest sporo tańszy niż projekt indywidualny.
Zaletą projektu indywidualnego jest fakt, że niezależnie od tego, jaką mamy działkę (na przykład za wąską do wykonania interesującego nas gotowego projektu) oraz tego jakie są warunki zabudowy opracowuje się go tak, że zbudowanie domu jest możliwe.
Ważne jest, aby wybrać projekt spełniający w stu procentach oczekiwania inwestora, oraz posiadający uniwersalne rozwiązania, z którymi bez problemu poradzą sobie wybrani przez nas wykonawcy.