Sezonowe prace za granicą wciąż cieszą się popularnością wśród Polaków. Zazwyczaj wybieranym najchętniej kierunkiem są Niemcy.

Praca w Niemczech najbardziej opłaca się na okres letni, gdyż koszty dojazdu nie są wysokie, a zapotrzebowanie – wciąż całkiem duże. Jakiego rodzaju zajęcia można tam wykonywać? Ogłoszenia dam pracę Niemcy obejmują rolnictwo i sadownictwo. Nadaj, tak jak przed kilkoma już dekadami, co roku poszukiwani są pracownicy do zbioru szparagów, a później innych warzyw i owoców. Starzejące się społeczeństwo – co nas dosięgnie za pewien czas – sprawia, że nieustannie strony z ogłoszeniami roją się od posad dla opiekunek i pielęgniarek.

 

W Polsce można zdobyć kwalifikacje w szkole policealnej, aby zajmować się osobami starszymi. Czy to jest praca tylko na wakacje? Często stałe opiekunki, mieszkające przy rodzinie, robią sobie wakacje i stąd zapotrzebowanie na pomoc tylko przez pewien czas. W wakacje można znaleźć również zatrudnienie w opiece nad dziećmi, sprzątać i zajmować się domowymi zwierzętami. A na mężczyzn nieustannie czekają prace w budownictwie, zarówno te proste, jak i dla doświadczonych fachowców.