Pośród pomysłów na nieszablonowe wykończenie łazienki coraz popularniejsze staje się odwodnienie liniowe. Pozwala ono na nadanie temu pomieszczeniu wyjątkowo eleganckiego wykończenia, oszczędza miejsce i jest bardzo bezpieczne – nawet dla osób o ograniczonej mobilności. Na czym polega i co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Odpływy liniowe – schludne rozwiązanie dla Twojej łazienki

Na czym polega fenomen odpływów liniowych? Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest możliwość zrezygnowania z tradycyjnego brodzika, a także progów i wnęk, mających na celu zatrzymanie wody podczas odpływu. Wykorzystanie takiego systemu i zamontowanie odpływów liniowych wzdłuż obrzeży miejsca przeznaczonego na prysznic pozwala na niemal niewidoczne oddzielenie tej przestrzeni od reszty pomieszczenia. Działają one przy tym równie efektywnie, jak tradycyjna kabina prysznicowa z brodzikiem – woda nie przedostaje się po podłodze do dalszej części pomieszczenia.

Odpływ liniowy pozwala efektywniej wykorzystać dostępną w łazience przestrzeń – kiedy nie korzystasz z prysznica, nie zajmuje on praktycznie żadnego miejsca, dzięki czemu nawet relatywnie małe łazienki stają się przestronniejsze.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zrezygnowania z progów i brodzika, co umożliwia zastosowanie zupełnie płaskiej podłogi w łazience, co jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem i chroni przed upadkami. Jest to szczególnie ważne, jeśli w Twoim domu mieszkają dzieci lub osoby starsze albo niepełnosprawne.

Czy odwodnienie liniowe jest wymagające w eksploatacji?

Wbrew pozorom zarówno instalacja, jak i eksploatacja odpływów liniowych jest bardzo mało wymagająca. By prawidłowo je zainstalować, będziesz potrzebować jedynie maskownicy i syfonu dostosowanego do takiego rodzaju odwodnienia. Posadzka powinna mieć co najmniej 15 centymetrów grubości, by umożliwić zupełne wbudowanie elementów układu w podłogę. Sama eksploatacja również jest bardzo prosta, a elementy maskownicy rozbieralne, bez konieczności stosowania żadnych narzędzi, co ułatwia regularne czyszczenie.