Codzienne życie jest pełne wydatków stąd też inwestując swoje pieniądze i czas w budowę domu warto pomyśleć o oszczędnościach w sposób długofalowy. Już na etapie projektu dobrze jest zasięgnąć porady specjalisty w tym zakresie.

Profesjonalne biura projektów posiadają w swojej bogatej gamie gotowych projektów domów te energooszczędne. Naturalnie nie są one tanie w wykonaniu jednakże warto wziąć pod uwagę proponowane rozwiązania przynajmniej w niektórych kwestiach. Porady projektanta w tym zakresie są dosłownie bezcenne. Skupienie się na stolarce okiennej to inwestycja która przyniesie wiele korzyści zwłaszcza jeśli połączy się dobre rozwiązania w tym zakresie z odpowiednią konstrukcją domu i jego izolacją. Nie bez znaczenia są materiały z których zostaną wzniesione mury. Dobra izolacja jest w przyszłości sporą oszczędnością na ogrzewaniu. Kolejno warto zwrócić uwagę na naturalne źródła energii czy też rozważyć możliwości odzyskania ciepła ze zużytego powietrza. Dostosowanie okien do naturalnych możliwości oświetlenia wnętrz pomieszczeń to dodatkowo oszczędność energii, podobnie z resztą jak idea wykorzystania wody deszczowej do celów gospodarczych.

Wsłuchanie się w pomysły i nowoczesne rozwiązania i przeniesienie ich na własne podwórko przyniesie spore oszczędności w przyszłości. Tym samym dom będzie tańszy w utrzymaniu. Poza tym droższe materiały są w przeważającej większości trwalsze, co znacznie odsuwa wizje remontów i związanych z nimi wysokich kosztów.