Budowanie domu pochłania bez reszty cały wolny czas i większość pieniędzy. Jest inwestycją na całe życie i na dodatek niejednokrotnie staje się miejscem na ziemi. Mały skrawek własnego nieba, wymarzony, wypracowany i wyczekany – a więc cudowny. Przynajmniej taki powinien być, ale niestety nieprzemyślane projekty potrafią zmienić to niebo w piekło.

Wybierając architekta nie można tego robić pochopnie, bez sprawdzenia jego kompetencji i referencji. W końcu powierza mu się dzieło naszego życia. Nawet jeśli idziemy do biura projektów po gotowy projekt wymagający być może niewielkiej adaptacji dokładnie i spokojnie wybierzmy takie rozwiązanie, które będzie idealne względem naszych potrzeb ale też w odniesieniu do prawnych wymagań związanych z zagospodarowaniem terenu. Kupno projektu powinno być przemyślane i przeanalizowane w każdym, nawet najmniejszym detalu. Poza tym w przypadku niejasności należy wręcz zadać tyle pytań ile to konieczne. W przypadku tworzenia indywidualnego projektu konieczna jest współpraca z architektem, przedstawienie mu szczegółowo wszystkich pomysłów i pożądanych rozwiązań. Jeśli prace nad projektem trwają wszystkie zmiany są możliwe. Gorzej jeśli okaże się, że to co na papierze zostaje przenoszone w procesie budowy na realną działkę i w realne mury i okazuje się być pasmem gotowych do przebudowy i poprawy rzeczy.

Pochylenie się nad projektem i współpraca z architektem zwiększa szansę na taki zamysł domu, który nie będzie drogą przez mękę. Dom to miejsce, które z samej idei powinno wiązać się z przyjemnością. Nie zepsujmy tego u jego zarania.