Rynek nieruchomości w Polsce ma się na pierwszy rzut oka całkiem dobrze, można więc ulec mylnemu wrażeniu, że zakup mieszkania albo domu nie powinien sprawiać nikomu zbyt wielkiego kłopotu. W rzeczywistości jest jednak inaczej, o czym wielu z nas się już przekonało.

 

Powodów takiego stanu rzeczy jest bardzo dużo. Po pierwsze ogromne znaczenie mają oczywiście kwestie finansowe. Zakup nieruchomości, bez względu na to, czy sprzedawcą jest poprzedni właściciel czy też deweloper Orida. Tam, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, zwykle pojawia się także spory stres. Należy pamiętać, że podczas procesu zakupu nieruchomości podjąć musimy mnóstwo różnego rodzaju decyzję, od których zależeć będzie w dużej mierze komfort i jakość codziennego życia. Ponadto wszystko to wymaga czasu, który w dzisiejszych czasach jest niezwykle cenny. Czy nie pozostaje nam nic innego, jak stracić czas, pieniądze i nerwy? Z pewnością możemy w jakimś stopniu zminimalizować negatywne aspekty.

Kupić mieszkanie i nie zwariować

Podstawa to dobry, szczegółowy plan. Plan, który uwzględni wszystkie istotne aspekty związane z zakupem naszego nowego domu. Powinniśmy zadać sobie szereg pytań odnośnie naszych oczekiwań i planów, ustalić jaki typ i stan nieruchomości nas interesuje, gdzie powinna się ona znajdować, jaką mieć powierzchnie, układ pomieszczeń, udogodnienia i tak dalej. Kolejna ważną kwestię stanowią finanse. Musimy szczegółowo ustalić, jakim budżetem dysponujemy i na jego podstawie sporządzić sensowny i możliwy do zrealizowania kosztorys.