Rozmaite oferty biur projektowych dają możliwość kupna gotowych projektów domów według określonych danych. Można by rzec, że dla każdego coś się odpowiedniego znajdzie. Można bowiem wyszukiwać tego jedynego projektu biorąc pod uwagę powierzchnie użytkową, piętra, garaż oraz wiele innych ważnych cech.

Taki wybór ma swoje niewątpliwe i niepodważalne zalety jak chociażby gotowość do odebrania dokumentacji w o wiele krótszym czasie i za mniejsze pieniądze. Jednak nie ma mowy o pełnej indywidualności, ponieważ jak to zwykle bywa wielu osobom podoba się dokładnie ten sam projekt. Wadą może okazać się nanoszenie zmian. Im ich więcej tym okres oczekiwania na efekt końcowy jest dłuższy, a poza tym zwiększają się koszty. Niektóre biura dopuszczają pewną ilość zmian w cenie podstawowej, jednak zazwyczaj jest tak, że jest ich o wiele więcej. Jeśli jest ich sporo warto pomyśleć o zleceniu wykonania projektu indywidualnego.

Gotowy projekt jest bardzo popularnym i dobrym rozwiązaniem, które bardzo dobrze sprawdziło się również na rodzimym rynku architektonicznym. Wybór biura projektowego ma jednak bardzo ważne znaczenie. Dlatego zanim kupi się projekt trzeba dokładnie sprawdzić co się otrzymuje w cenie podstawowej.