Można mieć swój własny dom w swojej głowie, w myślach i marzeniach. Można i wielu ma jasno określone wizje, które chce zrealizować. Dopiero na etapie projektowania okazuje się jak wiele płaszczyzn posiada ten wymarzony ideał i na jak wiele pytań będzie trzeba odpowiedzieć zatrudnionemu architektowi.

Biuro projektowe zajmie się kompleksowo naszym marzeniem ale też dosłownie rozbierze je na najmniejsze kawałki. Nic w tym dziwnego, przecież dom nie powstaje od tak, a wręcz potrzebuje takich materiałów o jakich na początku tej drogi wielu nie ma bladego pojęcia. Będzie konieczne określenie źródła finansowania budowy i w zasadzie od tego należy rozpocząć zanim cokolwiek się wybierze. Ma to znaczenie na styl budowania jak również materiały, wielkość domu itp. Inne koszta są domu o konstrukcji szkieletowej a inne dla domów całkowicie murowanych. Oprócz tego należy zastanowić się nad rozwiązaniami energooszczędnymi, które w przyszłości obniżą koszty utrzymania domu. Styl budowy jest bardzo ważny. Chodzi tutaj o system budowania gospodarczego czy na zlecenie.

Architekt z biura projektów, który indywidualnie podchodzi do każdego zlecenia zada nam mnóstwo pytań. Im więcej tym lepiej – naturalnie jeśli mają one formę konstruktywnego dialogu.