Urządzenie mieszkania nie jest prostym zadaniem, szczególnie jeśli preferujesz nowoczesny styl. Trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy prostą, modernistyczną formą i stonowaną kolorystyką, a przytulnością. Dlatego mamy wskazówki, z którymi będzie to łatwiejsze.

Nowoczesna aranżacja wnętrz

Zanim zaczniesz tworzyć swój pierwszy projekt aranżacji, zastanów się, jaki styl w urządzaniu Ci odpowiada. Wiadomo, że wnętrze ma być nowoczesne, ale w jakim kierunku chcesz iść? Industrialnym, modernistycznym czy może – skandynawskim? Najlepiej obejrzeć kilka różnych, gotowych aranżacji i na tej podstawie zdecydować, co najbardziej Ci się podoba.

A jak już jesteśmy przy takich inspiracjach, to mamy jeszcze jedną podpowiedź – doczytaj od razu, jak urządzić poszczególne pomieszczenia. Bo choć my przedstawimy ogólne zasady dotyczące urządzania mieszkania, to gdy przyjdzie zmierzyć się z projektem salonu czy kuchni, będziesz potrzebować bardziej szczegółowych informacji. O urządzaniu nowoczesnego salonu pisze autor artykułu na http://podsuwam.pl/, niech lektura tego tekstu będzie pierwszym krokiem do stworzenia spójnej aranżacji mieszkania.

Minimalizm i przestrzeń w nowoczesnych wnętrzach

To, czym charakteryzują się nowoczesne wnętrza, to przestrzeń oraz minimalizm. Efekt ten można osiągnąć na różne sposoby, my przedstawimy kilka z nich.

Najbardziej oczywiste jest zachowanie umiaru podczas wyboru mebli. Niech będzie ich tylko tyle, ile faktycznie jest potrzebnych. Natomiast o samych meblach będziemy jeszcze pisać. Dobrym pomysłem jest też zagospodarowanie wszelkich wnęk.

Warto zastanowić się nad otwarciem przestrzeni, czyli np. nad zaprojektowaniem salonu z aneksem kuchennym czy nad wyburzeniem ścian pomiędzy salonem a przedpokojem – wszystko zależy od tego, jaki jest układ mieszkania.

Większą przestrzenność można uzyskać także dzięki dużym oknom, które wpuszczają sporo światła, a także przy pomocy trików takich jak duże lustra czy… prysznic z brodzikiem, który jest idealnym rozwiązaniem do małych łazienek.

Kolory w nowoczesnych mieszkaniach

To, co jest ważne, to kolorystka. I tu nie ma żadnych wątpliwości – króluje biel, czerń i szarość. Zwykle „baza” jest spokojna, stonowana, dlatego najczęściej ściany są w kolorze szarym lub złamanej bieli. Nowocześnie wyglądają białe meble na wysoki połysk, które mogą zostać urozmaicone czarnymi uchwytami.

W industrialnych czy skandynawskich wnętrzach ciekawym przełamaniem jest ceglana ściana, która jednocześnie dodaje surowemu klimatowi przytulności. Natomiast bardziej żywiołowe barwy można wprowadzić przy pomocy dodatków. Chcesz nadać charakteru pokojowi dziennego? Postaw na żółte poduszki i elementy dekoracyjne, a uzyskasz oryginalny efekt.

Nowoczesne meble

Nowoczesne meble cechują się prostotą i funkcjonalnością. Dekoracyjny charakter uzyskuje się nie dzięki wzorom i sztukateriom, ale zastosowaniu innego materiału (np. stal przełamana drewnem) lub oświetleniu.

Często stosowanym rozwiązaniem są meble modułowe, które można łączyć w dowolne konfiguracje. Są praktyczne, ułatwiają aranżację każdej przestrzeni, a jednocześnie są bardziej „lekkie” niż typowe meblościanki czy masywne komody. Ciekawym zabiegiem są również frezowane uchwyty, które sprawiają, że powierzchnia mebla jest gładka, jednolita.
Lecz zanim zdecydujesz się na konkretną kolekcję nowoczesnych mebli, sprawdź ofertę co najmniej kilku sklepów. Wybór jest bardzo duży, warto więc mieć rozeznanie.