Gdy woda wnika w ściany domu, może spowodować prawdziwą katastrofę. Może to prowadzić do rozwoju pleśni, grzybów, a nawet niebezpiecznych bakterii w ścianach domu.

Aby tego uniknąć, należy jak najszybciej osuszyć ściany. Najlepszym sposobem jest użycie odkurzacza do pracy na mokro i sucho. Jeśli nie posiadasz takiego odkurzacza, możesz go wypożyczyć w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

Jeśli nie masz dostępu do odkurzacza do pracy na mokro i sucho, możesz osuszyć ściany na inne sposoby:

Użycie wentylatorów lub suszarek do włosów. Wysuszenie ścian za pomocą wentylatorów lub suszarek do włosów zajmie więcej czasu niż za pomocą odkurzacza do pracy na mokro/sucho, ale jeśli to wszystko, do czego masz dostęp, to lepsze to niż nic.

Wypożycz osuszacz o mocy przemysłowej. Mogą one być jednak kosztowne i zazwyczaj nie działają tak dobrze, jak odkurzacz do pracy na mokro/sucho, jeśli chodzi o usuwanie wilgoci ze ścian.

Należy również rozważyć usunięcie ze ścian wszelkich przedmiotów, które zostały uszkodzone przez wodę i wyczyszczenie ich osobno. Dotyczy to tapet lub boazerii, które zostały uszkodzone przez wodę, oraz farby, która mogła wsiąknąć do środka.

Wilgotne ściany mogą być prawdziwym problemem w Twoim domu, a nieleczone mogą spowodować poważne szkody. Niezależnie od tego, czy przyczyną jest wilgoć, kondensacja czy zewnętrzne przecieki, istnieje kilka skutecznych sposobów na osuszenie zawilgoconych ścian. Oto nasze najważniejsze wskazówki dotyczące osuszania mokrych ścian.

Po pierwsze: zidentyfikuj pierwotną przyczynę wilgoci

Przed rozwiązaniem problemu wilgoci należy ustalić jej przyczynę, aby zapobiec jej ponownemu wystąpieniu. Może to być wilgoć, kondensacja, a nawet przeciek z dachu lub z zewnątrz. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest znalezienie źródła wilgoci.

Zmierz poziom wilgotności w każdym pomieszczeniu za pomocą higrometru. Jeśli przekroczy on 60%, lepiej kupić osuszacz, który pomoże znacznie obniżyć poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Sprawdź, czy nie ma żadnych oznak nieszczelności, takich jak ślady wody na suficie, w pobliżu okien i drzwi.

Zwracaj też uwagę na wszelkie pęknięcia i dziury w tych miejscach, ponieważ mogą one powodować przedostawanie się wody do pomieszczeń.

Zwróć uwagę na plamy na ścianach i sufitach oraz oznaki rozwoju pleśni (czarne plamy).

Jeśli ściana przypadkowo ulegnie zamoczeniu, natychmiast ją osusz. Użyj suchego ręcznika, aby wchłonąć wodę z powierzchni ściany.

Włączyć w pomieszczeniu wentylator elektryczny, który pomoże wyciągnąć wilgoć z wnętrza ściany. Jeśli to możliwe, umieść go w pobliżu mokrego miejsca.

Użyj suszarki do włosów ustawionej na najniższą temperaturę, aby wyciągnąć wilgoć z wnętrza ściany. Powoli przesuwaj suszarkę po całej mokrej powierzchni ściany.

 

Artykuł powstał dzięki https://mermar.pl/pomorskie/gdynia