Forniry mimo obco brzmiącej, niemal egzotycznej nazwy są rozwiązaniami stosunkowo często spotykanymi w polskich wnętrzach.
Fornir to cienki płat drewna powstały przez skrawanie. Drzewa, z których produkuje się forniry pochodzą, w przypadku produkcji fornirów naturalnych z naszych rodzimych lasów, zaś materiał używany do produkcji fornirów modyfikowanych pozyskiwany jest z szybko rosnących drzew egzotycznych hodowanych w Afryce specjalnie do tego celu.

 

Forniry modyfikowane wyróżnia idealna struktura słojów i spójny, jednolity odcień. Pozbawiony wszelkich nieregularności rysunek drewna to efekt ingerencji w jego strukturę, takich jak prasowanie czy barwienie.
Forniry modyfikowane są dobrym rozwiązaniem dla osób marzących o pięknej podłodze, nie mogących jednak pozwolić sobie na kosztowne rozwiązanie jakim jest parkiet. Podłoga fornirowana jest łatwa do położenia na tyle, że można zrobić to bez pomocy fachowca.

 

Forniry, którymi pokrywa się także meble w przeciwieństwie do litego drewna pozbawione są skaz, sęków, czy pęknięć i w miarę upływu lat zachowują taki sam wygląd. Ważne jest to w przypadku na przykład stołów, które dzięki fornirowaniu odporne są na zaplamienia, co pozwala dłużej zachować im pierwotny wygląd.