Pojawiające się określenia domu energooszczędnego czy inteligentnego nie są bynajmniej chwytem reklamowym biur projektów, które stworzyły z nich hasła przyciągające nowych zainteresowanych klientów. Takie domy faktycznie istnieją i są niezwykle opłacalną inwestycjom.

Co prawda już na etapie projektu takiego domu można się zorientować, że wybudowanie go będzie kosztowało więcej, ale z czasem ta inwestycja będzie się zwracała z nawiązką. Naturalnie już na samym początku trzeba jasno określić możliwości finansowe i znaleźć rozwiązania na tańsze budowanie. Do nich z pewnością należy budowanie systemem gospodarczym jak również zakupy grupowe materiałów budowlanych. Zwłaszcza ten ostatni pomysł zyskuje na popularności i wiele biur projektowych oferuje swoim klientom hurtowe zamawianie materiałów, co może obniżyć koszty budowy o prawie 30 %. Warto inwestować w energooszczędność, a więc w odpowiednie materiały takie jak ocieplenie, stolarka okienna, rozwiązania ogrzewania.

Od projektanta wiele zależy, a w zasadzie jeśli będziemy otwarcie mówili o istotnych dla nas sprawach znalezienie idealnych rozwiązań nie będzie trudne, a współpraca będzie pozbawiona niedomówień.