Dźwig HDS, to hydrauliczny dźwig samochodowy, w postaci samochodu ciężarowego z zamontowanym na nim żurawiem, umożliwiającym jego samodzielny załadunek i rozładunek. Jego nośność to na ogół kilka ton.
Zalety dźwigu HDS to bardzo duży udźwig, oraz fakt, że bezproblemowo przemieszcza się on po drogach. Są różne rodzaje dźwigów HDS, różniące się od siebie głównie przeznaczeniem.

 

Dźwig do użytku ogólnego, montowany zazwyczaj na podwoziu pojazdu, dźwig do robót leśnych, na przykład wycinki drzew, który zamiast haków ma specjalne chwytaki do drewna, dźwigi specjalne do pracy dla firm transportowych, oraz takie zawierające dodatkowo skrzynię załadunkową.
Jeśli chcemy wynająć HDS dźwigi Łódź to miasto, w którym znajdziemy na przykład przy pomocy Internetu firmy oferujące usługi przy pomocy tych pojazdów
Aby móc prowadzić samochód ciężarowy z żurawiem HDS należy mieć ukończone 18 lat, zaświadczenie lekarskie o nienagannym stanie zdrowia, prawo jazdy kategorii C, oraz ukończyć spec lny kurs uprawniający. Kurs taki trwa około 40 godzin, a jego koszt to mniej więcej 700-800 złotych. Konieczna jest znajomość przepisów bhp, dla bezpieczeństwa własnego i innych.