Każdy projektant doskonale wie, że szablonowy, gotowy projekt będzie wymagał dostosowania go do indywidualnych potrzeb inwestora pod wieloma względami. Chociaż gotowe projekty są bardzo uniwersalne w swoim wyglądzie i rozwiązaniach praktycznie nie ma możliwości by nie dotknęły go zmiany.

Duży wpływ na proces dostosowywania ma sama działka na której ma stanąć ten wymarzony dom. Ona sama w sobie ma wiele do powiedzenia, bowiem liczy się jej położenie, teren, warunki zabudowy czy też infrastruktura a więc drogi dojazdowe. Teren na którym jest położona ma istotne znaczenie biorąc pod uwagę jego położenie geograficzne i uformowanie – spadki czy inne jego ułożenia. Nie bez znaczenia jest także sąsiedztwo w jakim ma stanąć nowy budynek, zarówno jego powierzchnia jak i wysokość. Położenie domu na działce to pierwsza rzecz, która może być trafiona bądź też może spowodować nieodwracalne i niepożądane skutki mające wpływ na całokształt domu i jego komfortu.

Wybierając biuro projektów warto nie tylko sprawdzić opinie i referencje ale też trzeba współpracować z architektami, których sugestie są niejednokrotnie znaczące i istotne. Powierzając swój pomysł specjalistom należy im po prostu zaufać. W końcu to oni są ekspertami w swojej dziedzinie i to oni są twórcami niejednego idealnego domu.