Mieszkając całe lata w blokowym mieszkaniu marzy się o własnym i przestronnym domu. Realizując to marzenie trzeba jednak dać dojść do głosu rozsądkowi i zoptymalizować swoje wizje dostosowując je do realnych potrzeb.

Najpopularniejsze projekty domów to te nie przekraczające 150 metrów kwadratowych. Jednakże zaraz po nich są te potężne, prawie dwa razy większe. Trudno bowiem zmieścić na mniejszej powierzchni przestronny salon z jadalnią, pięć sypialni, dwie garderoby, pokój rekreacyjny, saunę i garaż na dwa stanowiska. Jak mówią projektanci lepiej stosować zasadę małe ale zgrabne aniżeli wielkie ale puste. Rodzina z dziećmi wymaga przestronnych wnętrz, jednak dom buduje się na całe życie i po kilku latach zostaną w nich wyłącznie seniorzy. Takie życiowe sytuacje warte są uwagi już na samym początku, gdy dom rodzi się na papierze.

Zaglądając do biur projektów można wirtualnie zwiedzić wiele domów, poznając ich wnętrza oraz funkcjonalność. Dzięki temu bez trudu można spokojnie zamieszkać w takim domu i wyobrazić sobie wszystkich domowników, a tym samym przekonać się, jaka powierzchnia użytkowa jest faktycznie potrzebna.