Standardowo dietę powinna układać wykwalifikowana do tego osoba. Stosowanie diet ogólnych, które mają na celu przyniesienie szybkich efektów nie jest zbyt zdrowe na dłuższą metę. Jeśli jednak z jakiegoś powodu kontakt ze specjalistą jest niemożliwy warto jest samodzielnie sprawdzić, czy zmiana menu pod względem kalorycznym jest w ogóle potrzebna. W jaki sposób można to zrobić?
Od wielu lat znany jest indeks masy ciała, który pozwala na proste obliczenie, czy w danym przypadku waga jest prawidłowa. Jest to pierwszy wskaźnik, dzięki któremu wiadomo, czy należy obniżyć liczbę kalorii w diecie. W jaki sposób można przeprowadzić obliczenie?

 

Konieczne do tego celu jest poznanie swojego wzrostu i wagi. Obecnie zamiast podstawiania tych wartości do odpowiedniego wzoru możliwe jest wykorzystanie takiej funkcji jak kalkulator BMI. Dzięki niemu często możliwe jest nie tylko szybkie poznanie wartości, ale niejednokrotnie informuje on też o tym, czy ten wskaźnik jest prawidłowy, czy jednak dieta jest niezbędna.
Wskaźnik BMI może być wykorzystywany także w trakcie trwania diety, jednak nie powinien być on jedynym badaniem, zwłaszcza w przypadku samodzielnych zmian diety.