Płyta szalunkowa (inaczej sklejka szalunkowa) to niezwykle popularny w budownictwie produkt. To płyta drewnopochodna, którą wytwarza się z wielu różnych gatunków drewna i występuje w różnych grubościach. Jest odporna na zginanie i niezwykle trwała – może służyć przez naprawdę długi okres. Może być wielokrotnie wykorzystywana.
Płyta szalunkowa to warstwowy materiał powstający w wyniki sklejania wielu cienkich warstw drewna – tzw. forniru środkowego i zewnętrznego. Zazwyczaj warstwy pojawiają się w nieparzystej liczbie i przebiegają pod kątem prostym. Sklejka jest najczęściej wodoodporna lub antypoślizgowa – w zależności od tego, w jaki sposób i jaki klej został wykorzystany.
Płyta szalunkowa wodoodporna powstanie, gdy wykorzystany zostanie klej wodoodporny – stworzony najczęściej na bazie specjalnej żywicy. Natomiast sklejka antypoślizgowa jest oklejona po obu stronach filmem fenowym z antypoślizgowym wytłoczeniem. Istnieją też sklejki suchotrwałe (stosowane w miejscach pozbawionych wilgoci) oraz półodporne.
To często wykorzystywany materiał podczas budowy domu. Płyta szalunkowa może być wykonana z drewna różnych drzew, na przykład z sosny, brzozy czy topoli. Nieco rzadziej produkowane są także sklejki z buku lub olchy, a nawet z drzew egzotycznych. Dostępne są również sklejki wykonane z kilku połączonych ze sobą rodzajów drewna.
Najważniejszym powodem, dla którego płyta szalunkowa cieszy się wciąż rosnącą popularnością, jest jej odporność na zginanie. Sklejka ta idealnie sprawdza się w roli szalunków – to znaczy form zalewanych następnie betonem. Można tworzyć też z niej inne elementy konstrukcyjne, a nawet platformy rusztowań.
Płyta szalunkowa przydaje się również podczas wykańczania wnętrz oraz jako okładzina na ścianę. Wybierając sklejkę szalunkową należy upewnić się, że posiada ona wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty, które zgodne są z unijnymi i polskimi normami. Sklejki różnie się także ceną – jest ona uzależniona od jakości użytego w niej drewna, a także jej przeznaczenia.