Czy wiesz, ile waży metr kwadratowy pokrycia ze stalowej blachy powlekanej? Porównujemy wagę blachodachówki i płaskiej blachy na rąbek stojący z wagą innych dostępnych na rynku pokryć dachowych – z dachówką ceramiczną oraz gontami bitumicznymi. Po przeczytaniu artykułu samodzielnie odpowiesz na pytanie, czy blacha jest w stanie przeciążyć więźbę dachową.
Ile waży metr kwadratowy pokrycia dachowego?
Najlepszą ilustracją możliwych przeciążeń więźby dachowej jest zestawienie wag różnych materiałów pokryciowych. Należy też pamiętać, że realna presja na konstrukcję dachu nie zależy tylko od pokrycia, lecz również typu poszycia:
- panel dachowy na rąbek – nowoczesna blacha na rąbek stojący, wraz z rusztem z łat i kontrłat, waży w przybliżeniu 20 kg/m2, z czego na blachę przypada około 5 kg;
- blachodachówka – popularne pokrycie z blachy przetłaczanej waży poniżej 5 kg/m2, a w efekcie metr kwadratowy, łącznie z łatami i kontrłatami, może być lżejszy niż 20 kg;
- gont bitumiczny – wybierając to pokrycie, licz się z obciążeniem 40 kg/m2 (łącznie z deskowaniem i papą podkładową), w tym około 10 kg przypada na sam gont;
- dachówka ceramiczna – zależnie od typu sama dachówka waży od 30 do 70 kg/m2, a do tego należy dodać około 15 kg/m2 na konstrukcję z łat i kontrłat, co oznacza, że nacisk na więźbę dachową wyniesie minimum 40 kg/m2.
Jakie korzyści daje lekkie pokrycie dachowe?
Lekkie pokrycia blaszane nie przeciążają więźby dachowej. Dzięki temu możesz obniżyć koszty budowy i renowacji dachów. Z czego konkretnie wynikają oszczędności, wyjaśnia doradca klienta z firmy Handbud, producenta pokryć blaszanych z Białegostoku: Niska waga pokrycia pozwala stworzyć lżejszą, a w efekcie znacznie tańszą konstrukcję nośną dachu. Blachy powlekane świetnie nadają się też jako zastępstwo dla eternitu, który można jeszcze znaleźć na starych dachach. Przy wymianie pokrycia na blaszane zazwyczaj nie jest konieczne wzmocnienie więźby, co obniża koszty renowacji.
Odpowiadając na tytułowe pytanie, należy jednoznacznie stwierdzić, że pokrycia z blachy powlekanej nie przeciążają więźby dachowej. To najlżejsze dostępne na rynku materiały, najbardziej uniwersalne, a przy tym trwałe i atrakcyjne cenowo – szczególnie w porównaniu z dachówką ceramiczną.