Do naszej redakcji często napływają pytania dotyczące tego, jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu. Czy jest to w ogóle możliwe? Wiele osób sądzi, że nie – tymczasem montaż okna w starym dachu wcale nie musi okazać się naszą zmorą. Wręcz przeciwnie, zamontowanie nowego okna zwykle nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Nowe okno – po co?

Zanim zdecydujemy się na montaż, powinniśmy sobie zadać pytanie, czy takie dodatkowe okno w ogóle jest nam potrzebne, a jeśli tak to po co. Z pewnością przyda się, kiedy będziemy chcieli urządzić sobie przestrzeń mieszkalną na nieużywanym dotychczas poddaszu. Prawda jest taka, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie przywiązywano zbyt dużej uwagi do okien dachowych – nie montowało się ich zbyt wiele przede wszystkim dlatego, że poddasza pełniły raczej funkcję strychu czy pralni, a nie funkcję mieszkalną. Dodatkowo kiedyś okna dachowe osiągały naprawdę zawrotne ceny, co wpływało na niewielką ich popularność. Jednak jeśli chcemy zamieszkać na poddaszu, bez wątpienia musimy zadbać o jego odpowiednie doświetlenie.

Możliwe rozwiązania

Zanim zabierzemy się do omówienia kwestii, jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu, trzeba rozważyć dostępne opcje. Jedną z najprostszych do zrealizowania będzie na pewno montaż całkowicie nowego okna w istniejącym dachu. Jeśli chcemy powiększyć okna istniejące, można pomyśleć o zamontowaniu specjalnej nadstawki, ewentualnie o zespoleni ze sobą starego i nowego okna.