Suka dojrzewa płciowo najwcześniej po 6 miesiącach, przy większych psach, ten okres przedłużyć się może nawet do roku. Czas dojrzewania ma ścisły związek z masą ciała naszego pupila. Przyjmuje się go jako 2/3 docelowej wagi, tak więc małe psy dostaną ją wcześniej, natomiast te o większych gabarytach – później.
Podstawowym pytaniem jakie zadaje sobie właściciel każdej suczki, to ile trwa cieczka. Niektóre psy mają cieczkę co 8-12 miesięcy, jednak częściej spotyka się suki, które miewają ją dwa razy w roku. Czas trwania wynosi od 10 dni do 3-4 tygodni. Weterynarze dzielą ją na dwa etapy.

 

Pierwszy –proestrus trwa średnio 9 dni (w przypadku krótszych cieczek może zacząć się w 3 dniu, a dłuższych nawet w 16), suka nie pozwala się wtedy pokryć. Występuje wtedy silne obrzmienie narządów rodnych, a po niedługim czasie krwawienie. Drugi etap to oestrus, przeciętnie trwający 7 do 9 dni (wahania 3-15 dni), wtedy następuje ruja właściwa, gdzie wypływ z pochwy staje się mniejszy, a jego zapach wabi inne psy (dla człowieka nie wyczuwalny).
Jak sobie radzić z cieczką u suki? Można podać zastrzyk z progesteronem, bądź zdecydować się na sterylizacje. Oba rozwiązania są szeroko stosowane.