Rampy służące do przeładunku sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność przeładunku samochodów o różnych wymiarach, oraz dużej częstotliwości przeładunków. Rampy tego typu dostosowują się do wysokości skrzyni ładunkowej samochodu, która to wysokość zmienia się, w zależności od obciążenia ładunkiem. Takie rampy używane są najczęściej w magazynach, obiektach przemysłowych, centrach logistycznych oraz obiektach handlowych.

 

Rampy przeładunkowe występują w różnych wariantach, mogą mieć one na przykład wysuwaną, lub składaną klapę, są dostępne na rynku także tak zwane mini rampy. Warianty są różne, jednak wszystkie mają to samo zadanie: mają wyrównywać wysokość podczas rozładunku, nawet w przypadku nierówno rozłożonych obciążeń w samochodzie ciężarowym.
Aby rampy przeładunkowe były w pełni bezpieczne muszą być wyposażone we wbudowane automatyczne zawory bezpieczeństwa, które natychmiastowo blokują rampę.

 

Czasami zachodzi konieczność takiej blokady, na przykład kiedy samochód ciężarowy za szybko odjedzie od obciążonej platformy. Innymi ważnymi dla bezpieczeństwa elementami jest na przykład blacha antypoślizgowa, oraz blokada antywypadkowa konieczna podczas prac konserwatorskich.